Måndagen den 26 februari 2024 - klockan 23:06

Tyresö FF slår upp portarna


Tn på webben 2024-02-01

Robin Grandin, klubbchef framför Tyresö FF:s nya lokale i centrum.
Bild:Tyresö Nyheter
Robin Grandin, klubbchef framför Tyresö FF:s nya lokale i centrum.

Butiken var fylld med pokaler.
Bild:Tyesö Nyheter
Butiken var fylld med pokaler.

Ännu en pokal i TYresö FF:s samling.
Bild:Tyresö Nyheter
Ännu en pokal i TYresö FF:s samling.

Det fanns massa merch för tyresöborna att köpa. Med tiden kan det komma ett utökad utbud.
Bild:Tyresö Nyheter
Det fanns massa merch för tyresöborna att köpa. Med tiden kan det komma ett utökad utbud.

Invigningen va storslagen med pompa och ståt.
Bild:Tyresö Nyheter
Invigningen va storslagen med pompa och ståt.

Det va fullt med folk vid invigningen.
Bild:Tyresö Nyheter
Det va fullt med folk vid invigningen.

Den 20 december presenterade Tyresö FF nyheten om att föreningen öppnar en pop-up lokal i Tyresö Centrum efter en tids samtal. Igår invigdes butiken och Tyresö Nyheter var på plats.


Under en längre tid har Tyresö FF arbetet med frågan om hur man kan tillgängliggöra lokalerna på Tyresövallen för spelare och ledare på bästa sätt. Genom dialog med föreningens samarbetspartners skapade man möjligheten för en lokal i Tyresö Centrum, det medför att föreningens lokaler på Tyresövallen i högre grad skulle kunna utnyttjas. Robin Grandin, klubbchef sa så här.

- Efter en tids dialog så känns det fantastiskt att kunna presentera vårt intåg i Tyresö Centrum. Det har varit ett gediget arbete att få alla praktiska delar på plats ihop med våra samarbetspartners, och vi ser fram emot att välkomna alla tyresöbor till vår öppningsdag i slutat av juni. Tyresö FF och Tyresö Centrum är två av kommunens starkaste varumärken, så det känns som en perfekt kombination att Tyresö FF nu gör entré i Tyresö Centrum.

Med pompa och ståt öppnades butiken där det bjöds på dryck. På plats fanns också Tyresö FF:s maskot som vandrade omkring. Vi får möjlighet att ställa några frågor till Robin Grandin, klubbchefen.

Varför har ni en butik mitt i centrum?

- Ja det kan man fråga sig. Vi har jobbat med frågan ganska länge på att få en bättre nyttjandegrad på våra faciliteter nere på tyresövallen, för våra barn och unga. Vi har ju begränsade förutsättningar att göra tyresövallen till en varmare plats. Tittar man idag är tyresövallen en ganska kal plats, många barn och ungdomar kanske sitter ute på läktaren i minusgrader innan man börjar träna. Vår cafeteria kommer vara öppen nu även på vardagar och vår kontorsdel kommer att göras om till ett bokningsbart mötesrum. Alla våra föräldrar åker till Länna Sport istället och det är klart, det är en del i vårt partnerskap med Tyresö centrum som är vår huvudsponsor, ny för i år. Det är ett sätt att aktivera vårt varumärke tillsammans med centrum och samtidigt göra det lättare för våra medlemmar att inte behöva åka bort till Länna Sport utan att du kan göra alla dina inköp av Tyresö FF artiklar i Tyresö centrum.

Hur länge hade ni tänkt att ha öppet?

- Vi har ju en löpande dialogmed Tyresö centrum. Just nu till sista mars som pop-up butik, men vi tittar på att hitta en lösning där vi är kvar i Tyresö centrum över en längre tid. Vi tror ju att vi är en av kommunens största föreningar, många aktiva föräldrar – vi tror att det kommer generera fler besökare till centrum. Vi vill skapa en bättre plattform för oss att möta medlemmar, aktiva barn och ungdomar, supporters osv.


Skriv utMest lästa

Nytt nummer av Tyresö nyheter