Måndagen den 26 februari 2024 - klockan 20:51

Tim Svanlund vidare i Funkisfestivalen


Tn på webben 2024-01-30

Funkisfestivalens vinnare Tim Svanlund gratuleras av konferenciern Markus Granseth
Funkisfestivalens vinnare Tim Svanlund gratuleras av konferenciern Markus Granseth

Tim Svanlund framför vinnalåten \
Tim Svanlund framför vinnalåten "Stad i ljus" igen tillsammans med samtliga deltagare.

Ernst Cederholm - Panthem
Ernst Cederholm - Panthem

Emil Lindberg - Teddybjörnen Fredriksson
Emil Lindberg - Teddybjörnen Fredriksson

Darin Hogrewe - Eloise
Darin Hogrewe - Eloise

Gerd Söderlind - Det vackraste
Gerd Söderlind - Det vackraste

Noha Lundell - En värld full av liv
Noha Lundell - En värld full av liv

Maria Brolund - Tro
Maria Brolund - Tro

Lena Kamrin - Simsalabim
Lena Kamrin - Simsalabim

Moa Hållander - Fix you
Moa Hållander - Fix you

Lena Löwgren & Nina Saarilehto - Du är allt
Lena Löwgren & Nina Saarilehto - Du är allt

Tim Svanlund - Stad i ljus
Tim Svanlund - Stad i ljus

Filip Röed Enblom
Filip Röed Enblom

Förra årets vinnare Maria Dreemurr the hedgehog
Förra årets vinnare Maria Dreemurr the hedgehog

Konferenciererna Markus Granseth och Marita Halldén
Konferenciererna Markus Granseth och Marita Halldén

Markus Granseth hade själv byggt en konfettikanon
Markus Granseth hade själv byggt en konfettikanon

Marita Halldén fortsätter konfettikanonandet.
Marita Halldén fortsätter konfettikanonandet.

Årets Jury: Riisa Löfström, Ulrika Arnell, Cynthia Runefjärd och Johan Wollberg.
Årets Jury: Riisa Löfström, Ulrika Arnell, Cynthia Runefjärd och Johan Wollberg.

Även om alla deltagare i Funkisfestivalen är vinnare så måste ett av bidragen ändå skickas vidare till semifinalerna på Nalen 9:e och 10:e april. Nytt för i år var att publiken som var på plats fick hjälpa juryn att utse en vinnare.


Konkurrensen var som vanligt oerhört tuff, alla artister gjorde starka insatser och startfältet bjöd på variation i både låtval och hur scenen hanterades. Den som dock charmade publiken och juryn mest var Tim Svanlund som med sin tolkning av ”Stad i ljus” får representera Tyresö i semifinalen.

Publiken bjöds på en riktig festkväll, full av glädje, sång, dans och fantastisk underhållning. Tillsammans med kvällens konferencierer (Marita Halldén och Markus Granseth) och förra årets vinnare Maria Dreemurr the hedgehog så skapade deltagarna en minnesvärd kväll.

Årets bidrag:

  1. Ernst Cederholm – Panthem
  2. Emil Lindberg – Teddybjörnen Fredriksson
  3. Darin Hogrewe – Eloise
  4. Gerd Söderlind – Det vackraste
  5. Noah Lundell – En värld full av liv
  6. Maria Brolund – Tro
  7. Lena Kamrin – Simsalabim
  8. Moa Hållande – Fix you
  9. Lena Löwgren & Nina Saarilehto
  10. Tim Svanlund – Stad i ljus
  11. Filip Röed Enblom – The final countdown

Jury:

Cynthia Runefjärd, Johan Wollberg, Ulrika Arnell & Riisa Löfström

Orkester:

Tomas Nordebrink (klaviatur), Anders Scherp (slagverk), Jessica Lång (sång), Hans Wallqvist (gitarr), Niclas Arn (Bas och kapellmästare) Mikael Renliden (trumpet) & Algot Bergman (trombon)

Mellanakt:
Maria Dreemurr the hedgehog – Built in the 80s

Ljud: Hella Colett

Ljus: Eline Jacobsson

Hår och smink: Elever på stylistprogrammet, Tyresö gymnasium.

 


Skriv ut



Mest lästa

Nytt nummer av Tyresö nyheter